Domenii de cercetare

4. Probabilități și statistică matematică
Algoritmi și Software

Infrastructură

În Institutul Universității, centrul deține un oficiu în cadrul Laberatorului L6. Aici se pot desfășura activități de seminar, laborator și practică. Avem acces la o sală dotată cu calculatoare, multimedia și soft-uri necesare desfășurării activității.

Membrii centrului de cercetare beneficiază de acces on-line la baza de date Annelis-plus și la softurile performante de la Institutul Universității.

Rezultatele cercetării

Activitatea de cercetare a centrului de Modelare Matematică și Produse Software se concretizează în articole științifice și monografii, publicate în prestigioase jurnale și edituri, în participarea la conferințe specializate, în realizarea unor granturi de cercetare și a altor contracte cu parteneri externi.

Analiză stochastică și estimare cu parametru în sisteme cu memorie

Grant PNII-ID-PCCE-2011-2-0015 / No. 3702/7.05.2012 - Grant național- parteneriat
Perioada: 2012-2015

Cosmology and Astrophysics Network for Theoretical Advances and Training Actions (CANTATA)