Lansarea proiectului UForest în România

31 martie, ora 9:00, la Institutul de cercetare dezvoltare

Universitatea Transilvania din Brașov vă invită la lansarea proiectului UForest - Alianța Europeană în pregătirea interdisciplinară și inovare în afaceri pentru pădurile urbane, care va avea loc vineri, 31 martie, de la ora 9:00, la Institutul de Cercetare-Dezvoltare al Universității Transilvania din Brașov. În cadrul evenimentului vor fi prezentări ale proiectului susținute atât de Rectorul Universității, prof. dr. ing. Ioan Vasile Abrudan, cât și de alți specialiști din domeniul Silviculturii. Apoi, în curtea Institutului se vor face lucrări de plantare a unor specii forestiere, realizate de către studenții Facultății de Silvcultură și Exploatări Foresteiere și elevi ai școlilor brașovene, cu sprijinul Regiei Publice Locale a Pădurilor Kronstadt RA.

Proiectul UForest este finanțat de către Comisia Europeană în cadrul Programului Erasmus+ (Knowledge Alliance) și cuprinde o alianță intersectorială care reunește mai multe universități din Europa, întreprinderi și administrații publice. În cadrul alianței, instituțiile implicate dezvoltă acțiuni de planificare urbană și arhitectură, activități cu specific silvic și de ecologiă urbană și socio-economică. Alianța stă la baza dezvoltării și sprijinirii studenților și practicienilor care sunt angrenați în proiecte inovatoare de silvicultură urbană.

Detalii despre proiect, aici: https://www.uforest.eu.